Standardy ochrony małoletnich

 § 1 PREAMBUŁA

  1. Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie” (dalej jako: „Muzeum”) jako organizator działalności związanej z rozwijaniem zainteresowań przez Małoletnich, w trosce o zabezpieczenie dobra Małoletnich korzystających z oferty Muzeum, w związku obowiązkiem wynikającym z art. 22b ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich, wprowadza niniejsze Standardy Ochrony Małoletnich (dalej jako: „Standardy”).
  2. Celem wprowadzonych Standardów jest dbanie o dobro Małoletnich, zagwarantowanie ich bezpieczeństwa, uwzględnianie ich potrzeb i podejmowanie działań w ich jak najlepszym interesie.
  3. Niniejsze Standardy zostały opublikowane w wersji zupełnej i skróconej na stronie internetowej Muzeum oraz wywieszone w wersji zupełnej i skróconej na terenie Muzeum.
  4. Niniejsze Standardy są także szeroko promowane wśród całego personelu, opiekunów i dzieci uczęszczających na zajęcia prowadzone w Muzeum oraz korzystających z innych oferowanych form współpracy.

 

§ 2 DEFINICJE TERMINÓW

Ilekroć w Standardach jest mowa o:

  1. Personelu Muzeum – należy przez to rozumieć wszystkich pracowników lub osoby wykonujące swoje obowiązki na zlecenie Muzeum na jakiejkolwiek podstawie prawnej, dopuszczone do działalności związanej z edukacją małoletnich, realizacją zainteresowań małoletnich lub jakiejkolwiek innej działalności, o której mowa w art. 21 ust. 1 Ustawy zdnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich.
  2. Koordynator ds. Standardów Ochrony Małoletnich – to wyznaczony przez Dyrektora Muzeum pracownik sprawujący nadzór nad realizacją niniejszych Standardów i przyjmujący zgłoszenia w razie obawy co do obecności przemocy w środowisku Małoletniego.
  3. Małoletnim – należy przez to rozumieć osobę, która nie ukończyła 18. roku życia.
  4. Opiekunie Małoletniego – osoba uprawniona do reprezentacji Małoletniego, w szczególności jego rodzic lub opiekun prawny, a także rodzic zastępczy.
  5. Krzywdzeniu Małoletniego – należy przez to rozumieć popełnienie czynu zabronionego lub czynu karalnego na szkodę małoletniego przez jakąkolwiek osobę, w tym także członka personelu Muzeum lub jakiekolwiek zagrożenie dobra małoletniego, w tym: przemoc fizyczną, przemoc emocjonalną, przemoc seksualną, przemoc ekonomiczną oraz zaniedbywanie.
  6. Przemocy fizycznej – wszelkie celowe, intencjonalne działanie wobec małoletniego, powodujące uszkodzenie ciała, którego skutkiem mogą być obrażenia zewnętrzne, obrażenia wewnętrzne, a także zadawanie bólu lub groźba uszkodzenia ciała.
  7. Przemocy emocjonalnej – należy przez to rozumieć poniżanie, upokarzanie i ośmieszanie, uporczywe krytykowanie, manipulowanie, nieudzielanie wsparcia.
  8. Przemocy seksualnej – należy przez to rozumieć angażowanie małoletniego w jakąkolwiek aktywność seksualną przez osobę dorosłą, w tym zachowania polegające na kontakcie fizycznym lub bez kontaktu fizycznego.
  9. Przemocy ekonomicznej – należy przez to rozumieć zaniedbywanie obowiązku zapewnienia małoletniemu odpowiednich warunków do rozwoju w ramach środków dostępnych dla opiekunów małoletnich.
  10. Zaniedbywaniu – należy przez to rozumieć zaniedbywanie obowiązku zaspokajania podstawowych potrzeb materialnych i emocjonalnych małoletniego przez opiekunów, w szczególności obowiązku zapewnienia odpowiedniego wyżywienia, odzieży, miejsca zamieszkania, opieki medycznej.

 

§ 3 ZASADY ZAPEWNIAJĄCE BEZPIECZNE RELACJE POMIĘDZY PERSONELEM MUZEUM I MAŁOLETNIMI

  1. Podstawową zasadą, jaką powinien kierować się Personel Muzeum w kontaktach z Małoletnimi, jest dobro małoletniego.
  2. Niedopuszczalne jest Krzywdzenie Małoletnich.
  3. Członkowie Personelu Muzeum traktują Małoletnich z szacunkiem, poszanowaniem ich godności oraz wrażliwości.
  4. Członkowie Personelu Muzeum są zobowiązani do utrzymywania profesjonalnej relacji z Małoletnimi i każdorazowego rozważenia, czy ich reakcja, komunikat bądź działanie wobec Małoletniego są adekwatne do sytuacji, bezpieczne i uzasadnione.
  5. Członkowie Personelu Muzeum traktują każdego Małoletniego jednakowo, bez względu na jego płeć, orientację seksualną, niepełnosprawność, status społeczny, etniczny, kulturowy, religijny i światopogląd.
  6. Członkowie Personelu Muzeum kierują swoje komunikaty względem Małoletnich spokojnym tonem głosu, bez jego podnoszenia, z wyjątkiem rzeczywistej potrzeby takiego działania, do której zaliczyć można w szczególności ostrzeżenie Małoletnich przed niebezpieczeństwem.
  7. Członkowie Personelu Muzeum powinni diagnozować symptomy Krzywdzenia Małoletniego oraz podejmować interwencję w przypadku stwierdzenia ich występowania.
  8. Kontakt fizyczny z Małoletniego musi być jawny, stosowny, być odpowiedzią na rzeczywiste potrzeby Małoletniego, a ponadto uwzględniać wiek Małoletniego, jego etap rozwojowy, płeć i kontekst sytuacyjny. Jednocześnie kontakt fizyczny z Małoletnim nie może wiązać się z jakąkolwiek gratyfikacją ani wynikać z relacji władzy.
  9. Zabrania się utrwalania przez Personel Muzeum wizerunku nieletniego dla potrzeb prywatnych, w szczególności poprzez jego filmowanie, nagrywanie głosu lub fotografowanie.
  10. Zabrania się zażywania w obecności Małoletnich alkoholu, wyrobów tytoniowych, nielegalnych substancji, jak również proponowania ich Małoletnim.
  11. Członkowie Personelu Muzeum nie kontaktują się z Małoletnimi z wykorzystaniem prywatnych kanałów komunikacji bez zgody Opiekunów Małoletnich.

 

§ 4 ZASADY I PROCEDURA PODEJMOWANIA INTERWENCJI W SYTUACJI PODEJRZENIA KRZYWDZENIA LUB POSIADANIA INFORMACJI O KRZYWDZENIU MAŁOLETNIEGO

Procedura interwencji

  1. Personel Muzeum zwraca szczególną uwagę na obecność symptomów Krzywdzenia Małoletniego, do których w szczególności zaliczyć można:
  • widoczne obrażenia ciała (siniaki, ugryzienia, rany);
  • nadmierne zakrywanie ciała;
  • strach przed Opiekunem Małoletniego, obawy przed powrotem do domu;
  • strach przed osobami dorosłymi.
  1. W przypadku powzięcia przez członka Personelu Muzeum podejrzenia Krzywdzenia Małoletniego lub uzyskania informacji w tym przedmiocie, członek Personelu Muzeum zobowiązany jest zobowiązany do sporządzenia notatki służbowej uwzględniającej taką okoliczność i do przekazania jej osobie wyznaczonej do przyjmowania zgłoszeń o zaistnieniu takiej sytuacji, tj. Koordynatorowi ds. Standardów Ochrony Małoletnich. Jednocześnie zobowiązani są oni do nieujawniania tych informacji osobom nieuprawnionym.
  2. Koordynator ds. Standardów Ochrony Małoletnich podejmuje interwencję po otrzymaniu informacji o wystąpieniu przypadku Krzywdzenia Małoletniego lub o podejrzeniu Krzywdzenia Małoletniego.
  3. Koordynator ds. Standardów Ochrony Małoletnich podejmujący interwencję dąży do ustalenia przebiegu zdarzenia będącego podstawą interwencji oraz jego uczestników, wpływu zdarzenia na zdrowie psychiczne i fizyczne Małoletniego.
  4. W przypadku, gdy w ramach interwencji prowadzone są rozmowy z Małoletnim, powinny być one prowadzone w sposób uwzględniający wiek, stopień rozwoju danego małoletniego oraz jego szczególne potrzeby, a także w sposób, który zapewni Małoletniemu jak największe poczucie bezpieczeństwa.
  5. W ramach interwencji udział w czynnościach z udziałem Małoletnich mogą być dokonywane z udziałem specjalistów (np. psychologów).
  6. Koordynator ds. Standardów Ochrony Małoletnich po otrzymaniu informacji o wystąpieniu przypadku Krzywdzenia Małoletniego lub o podejrzeniu Krzywdzenia Małoletniego informuje Opiekunów Małoletniego o obowiązku zgłoszenia podejrzenia Krzywdzenia Małoletniego do odpowiedniej instytucji.
  7. Koordynator ds. Standardów Ochrony Małoletnich po otrzymaniu informacji o wystąpieniu przypadku Krzywdzenia Małoletniego lub o podejrzeniu Krzywdzenia Małoletniego składa zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa lub wniosek o wgląd w sytuację rodziny Małoletniego.
  8. W przypadku, gdy sytuacja ta obejmuje podejrzenie Krzywdzenia Małoletniego przez członka Personelu Muzeum, dany członek Personelu Muzeum zostaje niezwłocznie odsunięty od wszelkich form kontaktu z Małoletnimi. Dyrektor Muzeum wysłuchuje członka Personelu Muzeum oraz inne osoby mające wiedzę o zdarzeniu, w ramach którego doszło do przypadku Krzywdzenia Małoletniego, natomiast w przypadku stwierdzenia sytuacji, w ramach której doszło do skrzywdzenia Małoletniego przez członka Personelu Muzeum, podejmowane są odpowiednie kroki prawne względem danego członka Personelu Muzeum.
  9. Jeżeli w toku podejmowanej interwencji zostanie ustalone, że Opiekunowie Małoletniego zaniedbują jego potrzeby psychofizyczne bądź mają poważne problemy z jego wychowaniem, Koordynator ds. Standardów Ochrony Małoletnich niezwłocznie informuje właściwy ośrodek pomocy społecznej o potrzebie pomocy rodzinie Małoletniego.
  10. W przypadku, gdy interwencja dotyczy Małoletniego ze szczególnymi potrzebami Muzeum dostosowuje adekwatnie do jego potrzeb swoją procedurę postępowania.

Dokumentacja z interwencji

  1. Z przebiegu interwencji sporządza się kartę interwencji, której wzór stanowi załącznik do niniejszych Standardów.
  2. Karty interwencji, przechowuje Koordynator ds. Standardów Ochrony Małoletnich przez okres odpowiadający okresowi przedawnienia czynów zabronionych lub czynów karalnych, których podejrzenia popełnienia dotyczy zgłoszenie przewidzianych w obowiązujących przepisach, nie krócej jednak, niż 2 lata.

Zasady ustalania planu wsparcia Małoletniego po ujawnieniu Krzywdzenia Małoletniego.

  1. Po ujawnieniu Krzywdzenia Małoletniego, w przypadku, gdy Koordynator ds. Standardów Ochrony Małoletnich uzna to za wskazane, przygotowuje się plan wsparcia Małoletniego.
  2. Plan wsparcia Małoletniego powinien zawierać wskazania dotyczące:
  • podjęcia działań w celu zapewnienia Małoletniemu bezpieczeństwa, w tym zgłoszenie podejrzenia lub faktu Krzywdzenia Małoletniego do odpowiedniej instytucji;
  • wskazanie Małoletniemu kontaktu do specjalistycznej placówki oferującej pomoc Małoletnim, jeżeli istnieje taka potrzeba.
  1. W szczególnych przypadkach (dotyczących np. wykorzystywania seksualnego lub znęcania się fizycznego i psychicznego o dużym nasileniu) Dyrektor Muzeum może powołać zespół interwencyjny, w skład, którego mogą wejść: Dyrektor, Koordynator ds. Standardów Ochrony Małoletnich oraz inni członkowie personelu mający wiedzę na temat skutków krzywdzenia Małoletnich lub o krzywdzonym Małoletnim.
  2. Zespół interwencyjny sporządza plan pomocy Małoletniemu w oparciu o dobro małoletniego i z uwzględnieniem zasad przedstawionych w pkt 2.

 

§ 5 ZASADY PRZEGLĄDU I AKTUALIZACJI STANDARDÓW

  1. Nie rzadziej niż raz na dwa lata, Muzeum dokonuje przeglądu niniejszych Standardów, dokonuje ich oceny w celu zapewnienia ich dostosowania do aktualnych potrzeb oraz zgodności z obowiązującymi przepisami. Wnioski z przeprowadzonej oceny standardów są pisemnie dokumentowane.
  2. Koordynator ds. Standardów Ochrony Małoletnich monitoruje przestrzeganie Standardów, reaguje na ich naruszenia, koordynuje wprowadzanie zmian w Standardach, a także prowadzi również rejestr zgłoszeń i proponowanych zmian, który przekazuje Dyrektorowi Muzeum.
  3. W celu monitorowania przestrzegania i znajomości standardów Koordynator ds. Standardów Ochrony Małoletnich może przeprowadzać anonimowe ankiety wśród członków Personelu Muzeum – wzór ankiety stanowi załącznik do niniejszych Standardów.

 

§ 6 KOMPETENCJE KOORDYNATORA DS. STANDARDÓW OCHRONY MAŁOLETNICH

  1. Dyrektor Muzeum wyznacza Koordynatora ds. Standardów Ochrony Małoletnich.
  2. Wyznaczona przez Dyrektora osoba powinna posiadać wiedzę co do rozpoznawania symptomów Krzywdzenia Małoletnich.
  3. Do Zadań Koordynatora ds. Standardów Ochrony Małoletnich, należą wszelkie kwestie bezpośrednio wynikające z niniejszych Standardów, a w szczególności:
  • monitorowanie realizacji i przestrzegania Standardów;
  • prowadzenie interwencji w sytuacji podejrzenia krzywdzenia lub posiadania informacji o krzywdzeniu Małoletniego;
  • reagowanie na sygnały naruszenia Standardów;
  • prowadzenia rejestru zgłoszeń i proponowanych zmian Standardów;
  • przygotowanie Personelu do stosowania Standardów.

 

§ 7 WYMOGI DOTYCZĄCE BEZPIECZNYCH RELACJI MIĘDZY MAŁOLETNIMI

  1. Zabronione jest stosowanie z jakiegokolwiek powodu przemocy słownej, fizycznej i psychicznej agresji.
  2. Małoletni, jeżeli jest świadkiem stosowania przez innego Małoletniego jakiejkolwiek formy agresji lub przemocy wobec innych osób, ma obowiązek reagowania poprzez szukanie pomocy u członka Personelu Muzeum bądź Opiekuna Małoletniego.
  3. Małoletni jest zobowiązany do respektowania praw i wolności osobistej innych Małoletnich, a także ich prawa do własnego zdania, poglądów, wyglądu i zachowania – w ramach społecznie przyjętych norm i wartości.

 

§ 8 ZASADY ZATRUDNIANIA PRACOWNIKÓW I WERYFIKACJA NIEKARALNOŚCI

  1. Przed nawiązaniem stosunku pracy lub przed dopuszczeniem osoby, na jakiejkolwiek podstawie prawnej, do działalności związanej z edukacją małoletnich, działalności związanej z realizacją zainteresowań małoletnich lub jakiejkolwiek innej działalności, o której mowa w art. 21 ust. 1 Ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich, Muzeum obowiązane jest do uzyskania informacji, czy dane tej osoby są zamieszczone w Rejestrze z ograniczonym dostępem w rozumieniu Ustawy lub w Rejestrze osób, w stosunku do których Państwowa Komisja do spraw przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15 wydała postanowienie o wpisie w Rejestrze.
  2. Osoba, o której mowa w ust1 2, przedkłada Muzeum informację z Krajowego Rejestru Karnego w zakresie przestępstw określonych w rozdziale XIX i XXV Kodeksu karnego, w art. 189a i art. 207 Kodeksu karnego oraz w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii, lub za odpowiadające tym przestępstwom czyny zabronione określone w przepisach prawa obcego.
  3. Osoba, o której mowa w ust. 1, posiadająca obywatelstwo innego państwa, niż Rzeczpospolita Polska, ponadto przedkłada Muzeum informację z rejestru karnego państwa obywatelstwa uzyskiwaną do celów działalności zawodowej lub wolontariackiej związanej z kontaktami z dziećmi.
  4. Ponadto osoba, o której mowa w ust. 1, składa Muzeum oświadczenie o państwie lub państwach, w których zamieszkiwała w ciągu ostatnich 20 lat (wzór oświadczenia stanowi załącznik do niniejszych Standardów), innych, niż Rzeczpospolita Polska i państwo obywatelstwa, oraz jednocześnie przedkłada Muzeum informację z rejestrów karnych tych państw uzyskiwaną do celów działalności zawodowej lub wolontariackiej związanej z kontaktami z dziećmi.
  5. Jeżeli prawo państwa, o którym mowa w ust. 3 i 4, nie przewiduje wydawania informacji do celów działalności zawodowej lub wolontariackiej związanej z kontaktami z dziećmi, przedkłada się informację z rejestru karnego tego państwa. Jeśli w państwie tym nie przewiduje się sporządzenia informacji lub nie prowadzi się rejestru karnego, osoba, o której mowa w ust. 1 składa Muzeum pisemne oświadczenie o tym fakcie wraz z oświadczeniem, że nie była prawomocnie skazana w tym państwie za czyny zabronione odpowiadające przestępstwom określonym w rozdziale XIX i XXV Kodeksu karnego, w art. 189a i art. 207 Kodeksu karnego oraz w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii oraz nie wydano wobec niej innego orzeczenia, w którym stwierdzono, iż dopuściła się takich czynów zabronionych, oraz że nie ma obowiązku wynikającego z orzeczenia sądu, innego uprawnionego organu lub ustawy stosowania się do zakazu zajmowania wszelkich lub określonych stanowisk, wykonywania wszelkich lub określonych zawodów albo działalności, związanych z wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem, leczeniem, świadczeniem porad psychologicznych, rozwojem duchowym, uprawianiem sportu lub realizacją innych zainteresowań przez małoletnich, lub z opieką nad nimi zgodnie z obowiązującym w Muzeum wzorem – wzór oświadczenia stanowi załącznik do niniejszych Standardów.
  6. Powyższe oświadczenia składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej.
  7. Wydruk z Rejestru oraz informacje z Krajowego Rejestru Karnego oraz oświadczenia, o których mowa w niniejszym paragrafie, przechowuje się w aktach osobowych pracownika lub w analogicznej dokumentacji dotyczącej wolontariusza, osoby zatrudnionej w oparciu o umowę cywilnoprawną oraz osób i podmiotów współpracujących z Muzeum.
  8. Osoba, o której mowa w ust. 2 zobowiązana jest do złożenia pisemnego oświadczenia o zapoznaniu się z treścią niniejszych Standardów – wzór oświadczenia stanowi załącznik do niniejszych Standardów.
  9. W przypadku korzystania z usług podmiotów trzecich celem organizowania zajęć dla dzieci, Muzeum wymaga, aby podmiot ten zaakceptował niniejsze Standardy i zobowiązał się (w tym własnych pracowników i współpracowników delegowanych do wykonywania zadań na rzecz Muzeum) do przestrzegania jego postanowień.
  10. Personel Muzeum podlega weryfikacji, o której mowa w pkt. 1, przez cały okres zatrudnienia lub obowiązywania umowy ramowej, raz w roku, w dniu odpowiadającym pierwszej kontroli.

 

§ 9 ZASADY PRZYGOTOWANIA PERSONELU MUZEUM DO STOSOWANIA STANDARDÓW

  1. Standardy są ogólnie dostępne dla członków Personelu Muzeum na stronie internetowej Muzeum oraz w formie drukowanej na terenie Muzeum.
  2. Przed rozpoczęciem czynności Personel Muzeum zobowiązany jest zapoznać się z treścią Standardów i złożyć odpowiednie oświadczenie – wzór oświadczenia stanowi załącznik do niniejszych Standardów.
  3. Wszelkie wątpliwości co do zakresu stosowania Standardów personel Muzeum kieruje do Koordynatora ds. Standardów Ochrony Małoletnich. Udziela on także wszelkich niezbędnych pouczeń co do sposobu stosowania Standardów.

 

§ 10 ZASADY I SPOSÓB UDOSTĘPNIANIA OPIEKUNOM MAŁOLETNICH STANDARDÓW DO ZAZNAJOMIENIA SIĘ Z NIMI I ICH STOSOWANIA

  1. Niniejsze Standardy zostały opublikowane w wersji zupełnej i skróconej na stronie internetowej Muzeum oraz wywieszone w wersji zupełnej i skróconej na terenie Muzeum – Standardy w formie skróconej stanowią załącznik do niniejszego dokumentu.
  2. Opiekun Małoletniego przed rozpoczęciem wizyty w Muzeum powinien zapoznać się z treścią Standardów oraz w miarę możliwości przedstawić ich treść Małoletniemu który jest pod jego opieką. W przypadku zorganizowanych grup obowiązek ten spełnia opiekun grupy.

 

§ 11 ZASADY KORZYSTANIA Z URZĄDZEŃ ELEKTRONICZNYCH Z DOSTĘPEM DO SIECI INTERNET

  1. Muzeum nie udostępnia w ramach swojej oferty urządzeń z dostępem do Internetu dla użytku przez małoletnich.
  2. W przypadku korzystania przez Małoletnich z urządzeń umożliwiających dostęp do sieci Internet, które nie zostały im udostępnione przez Muzeum, za ich kontrolę oraz dbanie o bezpieczne użytkowanie odpowiadają w całości Opiekunowie Małoletnich.

 

§ 12 ZASADY OCHRONY MAŁOLETNICH PRZED TREŚCIAMI SZKODLIWYIM I ZAGROŻENIAMI W SIECI INTERNET ORAZ UTRWALONYMI W INNEJ FORMIE

  1. Muzeum, udostępniając Małoletnim dostęp do sieci Internet, podejmuje działania zabezpieczające Małoletnich przed dostępem do treści, które mogą stanowić dla nich zagrożenie.
  2. W przypadku dostępu do sieci Internet przy udziale członka Personelu Muzeum, osoba ta zobowiązana jest do poinformowania Małoletnich o zasadach bezpiecznego korzystania z sieci Internet, a także zobowiązana do czuwania nad bezpieczeństwem Małoletnich w trakcie korzystania z sieci Internet.

 

Załączniki:

  1. Wzór karty interwencji.
  2. Oświadczenie członka Personelu Muzeum o zapoznaniu się ze Standardami Ochrony Małoletnich.
  3. Standardy Ochrony Małoletnich - forma skrócona.
  4. Oświadczenie o zamieszkiwaniu w innym państwie niż Rzeczpospolita Polska lub w wypadku osób niebędących obywatelami Rzeczpospolitej Polskiej innych niż państwo obywatelstwa.
  5. Oświadczenie osób, które w ciągu ostatnich 20 lat zamieszkiwały poza Rzeczpospolitą Polską lub poza państwem ich obywatelstwa.
  6. Oświadczenie osób, które w ciągu ostatnich 20 lat zamieszkiwały poza Rzeczpospolitą Polską lub poza państwem ich obywatelstwa, które to nie przewiduje wydawania informacji do celów działalności zawodowej lub wolontariackiej związanej z kontaktami z dziećmi.
  7. Ankieta dla Personelu Muzeum monitorująca stan znajomości i przestrzegania Standardów Ochrony Małoletnich.

 

 

 

 


 

Załącznik nr 1

Wzór karty interwencji

Imię i nazwisko Małoletniego:

Data:

Osoba podejrzana o krzywdzenie/krzywdząca Małoletniego:

 

 

Osoba zgłaszająca interwencję:

 

Przyczyna interwencji (forma krzywdzenia i opis sytuacji):

 

 

 

 

 

 

Opis podjętych działań:

Załącznik nr 2

Oświadczenie członka Personelu Muzeum o zapoznaniu się ze Standardami Ochrony Małoletnich

 

……………………………………………..

(miejscowość i data)

 

 

Ja, niżej podpisany/a ………………………………………, posiadający/ca nr PESEL ………………………… niniejszym oświadczam, że zapoznałem/am się ze Standardami Ochrony Małoletnich przyjętych w Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie” oraz że zobowiązuje się do ich przestrzegania oraz do raportowania informacji na temat zdarzeń i działań niezgodnych z ich treścią.

 

 

………..……………………………………

(podpis składającego oświadczenie)

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Załącznik nr 3

STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH
- wersja skrócona

 

  1. Personel Muzeum działa przede wszystkim na rzecz dobra Małoletnich, traktuje Małoletnich z szacunkiem, poszanowaniem ich godności oraz wrażliwości.
  2. Niedopuszczalne jest stosowanie wobec Małoletnich przemocy w jakiejkolwiek formie.
  3. W przypadku, gdy członek Personelu Muzeum zauważy, iż Małoletni może być krzywdzony przez innego Małoletniego lub jakąkolwiek osobę dorosłą, jest zobowiązany do niezwłocznego powiadomienia o tym Koordynatora ds. Standardów Ochrony Małoletnich, a przypadku bezpośredniego zagrożenia, także odpowiednie służby.
  4. Personel Muzeum zapewnia ochronę danych osobowych i wizerunku Małoletniego.
  5. W celu zapewnienia bezpieczeństwa, podczas rekrutacji Personelu Muzeum, dokonuje się weryfikacji niekaralności. Podobna procedura przeprowadzana jest raz w roku wobec pracowników zatrudnionych dotychczas w Muzeum.
  6. Osobą odpowiedzialną za Standardy Ochrony Małoletnich jest Koordynator ds. Standardów Ochrony Małoletnich.
  7. Każdy członek Personelu Muzeum musi znać i stosować Standardy. Małoletni i ich opiekunowie przed wzięciem udziału w wydarzeniach, warsztatach i zwiedzaniu wystaw zapoznają się z treścią Standardów.

 

 

 

 


 

Załącznik nr 4

Oświadczenie o zamieszkiwaniu w innym państwie niż Rzeczpospolita Polska lub w przypadku osób niebędących obywatelami Rzeczpospolitej polskiej innych niż państwo obywatelstwa

 

……………………………………………..

(miejscowość i data)

 

Ja, niżej podpisany/a ………………………………………, posiadający/ca nr PESEL ………………………… niniejszym oświadczam, że w ciągu ostatnich 20 lat zamieszkiwałem/nie zamieszkiwałem* w innym państwie niż Rzeczpospolita Polska lub w przypadku osób niebędących obywatelami Rzeczpospolitej Polskiej innych niż państwo obywatelstwa.

 

Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.

 

 

 

                                       ………..……………………………………

(podpis składającego oświadczenie)

 

                                                                                    

 * niepotrzebne skreślić

 

 

 

 

Załącznik nr 5

Oświadczenie osób, które w ciągu ostatnich 20 lat zamieszkiwały poza Rzeczpospolitą Polską lub poza państwem ich obywatelstwa

 

……………………………………………..

(miejscowość i data)

 

Ja, niżej podpisany/a ………………………………………, posiadający/ca nr PESEL …………………………, niniejszym oświadczam, że w ciągu ostatnich 20 lat zamieszkiwałem w następujących krajach: ………………………………………………………………………………………………………………………………………………….……………………………………………………………………………………………………………………..

Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.

                   ………..……………………………………

(podpis składającego oświadczenie)


 

Załącznik nr 6

Oświadczenie osób, które w ciągu ostatnich 20 lat zamieszkiwały poza Rzeczpospolitą Polską lub poza państwem ich obywatelstwa, które to nie przewiduje wydawania informacji do celów działalności zawodowej lub wolontariackiej związanej z kontaktami z dziećmi

……………………………………………..

(miejscowość i data)

 

Ja, niżej podpisany/a ………………………………………, posiadający/ca nr PESEL …………………………, niniejszym oświadczam, że w ciągu ostatnich 20 lat zamieszkiwałem w następujących krajach: ………………………………………………………………………………………………………………………………………………….……………………………………………………………………………………………………………………..

Ponadto oświadczam, że prawo powyżej wymienionych państw/powyżej wymienionego państwa nie przewiduje sporządzenia/wydawania informacji z rejestrów karnych, uzyskiwanych do celów działalności zawodowej lub wolontariackiej związanej z kontaktami z dziećmi lub w danym państwie/państwach nie prowadzi się rejestru karnego. Jednocześnie oświadczam, że nie byłam/-em prawomocnie skazana/-y w wyżej wymienionym/-ych państwie/ państwach za czyny zabronione odpowiadające przestępstwom określonym w rozdziale XIX i XXV Kodeksu karnego, w art. 189a i art. 207 Kodeksu karnego oraz w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii oraz nie wydano wobec mnie innego orzeczenia, w którym stwierdzono, iż dopuściłam/-em się takich czynów zabronionych, oraz że nie ma wobec mnie obowiązku wynikającego z orzeczenia sądu, innego uprawnionego organu lub ustawy stosowania się do zakazu zajmowania wszelkich lub określonych stanowisk, wykonywania wszelkich lub określonych zawodów albo działalności, związanych z edukacją lub realizacją zainteresowań przez małoletnich.

 Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.

                    ………..……………………………………

(podpis składającego oświadczenie)


 

Załącznik nr 7

Ankieta dla Personelu Muzeum monitorująca stan znajomości i przestrzegania Standardów Ochrony Małoletnich

  1. Czy zapoznałaś/łeś się z ze Standardami Ochrony Małoletnich?

tak/nie

  1. Jak oceniasz w skali 1-10 swoją znajomość Standardów Ochrony Małoletnich?

........................................................................................................................................

  1. Jak oceniasz w skali 1-10 stan przestrzegania Standardów Ochrony Małoletnich przez personel?

........................................................................................................................................

  1. Jakie Twoim zdaniem elementy Standardów Ochrony Małoletnich są szczególnie przydatne?

........................................................................................................................................

  1. Które elementy Standardów Ochrony Małoletnich są trudne do realizacji? Zaproponuj zmiany i szkolenia.

........................................................................................................................................

  1. Czy w Twojej ocenie konieczne jest podniesienie znajomości obowiązujących Standardów Ochrony Małoletnich wśród Małoletnich?

........................................................................................................................................

  1. Pozostałe uwagi

........................................................................................................................................

Załączniki

Muzeum "Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie"

ul. Parkowa 25
41-500 Chorzów

tel.: +48 (32) 241 07 18
tel./fax: +48 (32) 241 55 01

Strona internetowa:
muzeumgpe-chorzow.pl

e-mail:
sekretariat@muzeumgpe-chorzow.pl

NIP: 6272377905
REGON: 000278623

Strona internetowa Województwa Śląskiego: slaskie.pl

Logo głównego BIP.

Licznik odwiedzin

Odwiedzana: 48

Powrót na początek strony