Wniosek o zapewnienie dostępności

Wniosek o zapewnienie dostępności

Wnioski o zapewnienia dostępności dotyczące działalności Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie” można składać w następujący sposób:

  1. drogą pocztową na adres:
    Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”, ul. Parkowa 25, 41-500 Chorzów;
  2. drogą elektroniczną na adres:

Sekretariatu Muzeum: sekretariat@muzeumgpe-chorzow.pl.

Wzór wniosku można pobrać poniżej, w sekcji Załączniki (na dole strony) lub tutaj.

Informujemy również, iż zgodnie z ustawą z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny
w Chorzowie” powinno zrealizować żądanie niezwłocznie - nie później niż w ciągu 14 dni od dnia złożenia wniosku.

Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, podmiot publiczny bez zwłoki informuje
osobę, która złożyła wniosek, o przyczynach opóźnienia i wskazuje nowy termin zapewnienia dostępności, nie dłuższy niż 2 miesiące od dnia złożenia wniosku o zapewnienie dostępności.

W przypadkach uzasadnionych wyjątkowymi okolicznościami, gdy zapewnienie dostępności w zakresie określonym we wniosku o zapewnienie dostępności jest niemożliwe lub znacznie utrudnione, w szczególności ze względów technicznych lub prawnych, podmiot publiczny niezwłocznie zawiadamia wnioskodawcę o braku możliwości zapewnienia dostępności, co nie zwalnia podmiotu publicznego z obowiązku zapewnienia dostępu alternatywnego.

Podstawy prawne

Art. 30.

  1. Osoba ze szczególnymi potrzebami lub jej przedstawiciel ustawowy, po wykazaniu interesu faktycznego, ma prawo wystąpić z wnioskiem o zapewnienie dostępności architektonicznej lub informacyjno-komunikacyjnej, zwanym dalej „wnioskiem
    o zapewnienie dostępności”.
  2. Wniosek o zapewnienie dostępności jest wnoszony do podmiotu publicznego,
    z którego działalnością jest związane żądanie zapewnienia dostępności zawarte we wniosku.
  3. Wniosek o zapewnienie dostępności zawiera:
    • dane kontaktowe wnioskodawcy;
    • wskazanie bariery utrudniającej lub uniemożliwiającej dostępność w zakresie architektonicznym lub informacyjno-komunikacyjnym;
    • wskazanie sposobu kontaktu z wnioskodawcą;
    • wskazanie preferowanego sposobu zapewnienia dostępności, jeżeli dotyczy.

Art. 31.

  1. Zapewnienie dostępności, w zakresie określonym we wniosku o zapewnienie dostępności, następuje bez zbędnej zwłoki nie później jednak niż w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku o zapewnienie dostępności.
  2. Jeżeli zapewnienie dostępności, w zakresie określonym we wniosku o zapewnienie dostępności, nie jest możliwe w terminie, o którym mowa w ust. 1, podmiot, o którym mowa w art. 30 ust. 2, niezwłocznie powiadamia wnioskodawcę o przyczynach opóźnienia i wskazuje nowy termin zapewnienia dostępności, nie dłuższy niż 2 miesiące od dnia złożenia wniosku o zapewnienie dostępności.
  3. W przypadkach uzasadnionych wyjątkowymi okolicznościami, gdy zapewnienie dostępności w zakresie określonym we wniosku o zapewnienie dostępności jest niemożliwe lub znacznie utrudnione, w szczególności ze względów technicznych lub prawnych, podmiot publiczny niezwłocznie zawiadamia wnioskodawcę o braku możliwości zapewnienia dostępności, co nie zwalnia podmiotu publicznego
    z obowiązku zapewnienia dostępu alternatywnego, o którym mowa w art. 7.
  4. W zawiadomieniu, o którym mowa w ust. 3, podmiot publiczny uzasadnia swoje stanowisko, w szczególności wskazuje okoliczności uniemożliwiające zapewnienie dostępności w zakresie określonym we wniosku o zapewnienie dostępności.
  5. W postępowaniu w przedmiocie wniosku o zapewnienie dostępności nie stosuje się przepisów ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego, z wyjątkiem przepisów dotyczących wyłączenia pracowników organu, doręczeń, sposobu obliczania terminów, uzupełniania braków formalnych
    i przekazywania wniosku zgodnie z właściwością.

Art. 32.

  1. W przypadku gdy podmiot, o którym mowa w art. 30 ust. 2, nie zapewnił wnioskodawcy dostępności:
    • w sposób i w terminie, o których mowa w art. 31 ust. 1, albo
    • w terminie określonym w art. 31 ust. 2, albo
    • z powodów określonych w zawiadomieniu, o którym mowa w art. 31 ust. 3

– wnioskodawcy służy prawo złożenia skargi na brak dostępności, zwanej dalej „skargą”.

  1. Skargę wnosi się do Prezesa Zarządu PFRON, w terminie 30 dni od dnia:
    • w którym upłynął odpowiednio termin:
      1. określony w art. 31 ust. 1 albo
      2. wskazany w powiadomieniu, o którym mowa w art. 31 ust. 2;
    • otrzymania zawiadomienia, o którym mowa w art. 31 ust. 3.
  2. Skarga powinna spełniać wymagania formalne określone dla wniosku o zapewnienie dostępności, o których mowa w art. 30 ust. 3, z tym że w zakresie pkt 2–4 jest wystarczające załączenie do skargi kopii żądania zapewnienia dostępności.
  3. Stronami postępowania wszczętego na skutek wniesienia skargi są skarżący oraz podmiot publiczny, którego działalności dotyczy treść skargi.
  4. W przypadku stwierdzenia, że niezapewnienie dostępności w zakresie żądanym przez skarżącego nastąpiło na skutek naruszenia przepisów ustawy, Prezes Zarządu PFRON nakazuje podmiotowi publicznemu, w drodze decyzji, zapewnienie dostępności, wraz z określeniem:
    • sposobu zapewnienia dostępności skarżącemu;
    • terminu realizacji nakazu, nie krótszego niż 30 dni, a w sprawach szczególnie skomplikowanych – nie krótszego niż 60 dni, od dnia doręczenia decyzji.
  5. Prezes Zarządu PFRON, w drodze decyzji, odmawia nakazania podmiotowi publicznemu zapewnienia dostępności, w przypadku gdy podmiot publiczny wykaże, że nie zapewnił dostępności, w szczególności ze względów technicznych lub prawnych, a zapewnił dostęp alternatywny, o którym mowa w art. 7, a także gdy
    z innych względów skarga jest bezzasadna.

Postępowanie przed Prezesem Zarządu PFRON jest postępowaniem jednoinstancyjnym.

Muzeum "Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie"

ul. Parkowa 25
41-500 Chorzów

tel.: +48 (32) 241 07 18
tel./fax: +48 (32) 241 55 01

Strona internetowa:
muzeumgpe-chorzow.pl

e-mail:
sekretariat@muzeumgpe-chorzow.pl

NIP: 6272377905
REGON: 000278623

Strona internetowa Województwa Śląskiego: slaskie.pl

Logo głównego BIP.

Licznik odwiedzin

Odwiedzana: 58

Powrót na początek strony